Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Zaburzenia odżywiania

Objawy zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania mogą być fatalne w skutkach. Są podobnie jak picie kawy, spożywanie alkoholu czy przyjmowanie narkotyków, nałogiem. Objawia się on w nawykowych często rytualnych zachowaniach mających różny cel w zależności od przypadłości, na jaką cierpi osoba chora. Długotrwałe nieprawidłowości w odżywaniu są destrukcyjne dla organizmu a nawet mogą go wyniszczać do tego stopnia, że nastąpi zgon, na przykład w wyniku zagłodzenia się.

Nie wolno ich bagatelizować i jeśli u kogoś z najbliższego otoczenia zauważymy pewne symptomy trzeba od razu działać. Nie jest łatwe ani zdiagnozowanie uzależnienia ani jego leczenie, gdyż osoby cierpiące z powodu zaburzeń żywieniowych potrafią się doskonale maskować, nie zdradzając przez dłuższy czas żadnych niepokojących objawów przed rodziną i znajomymi. Z kolei podążanie w kierunku wyzdrowienia, również bywa ciężkie zwłaszcza, jeśli brak odpowiedniego wsparcia psychologicznego.

Jest tak, dlatego, iż owe przypadłości mają źródło nie w samym jedzeniu, ale w psychice człowieka, zaczyna się od tego, że źle czujemy się w swym ciele, kilka zbędnych kilogramów sprawia, że nie mamy ochoty wychodzić z domu, dlatego podejmujemy decyzję o radykalnym odchudzaniu. Nigdy takie podejście nie będzie zdrowe, jeśli nie dana osoba, będzie chcieć za wszelką cenę schudnąć, nawet głodząc się. To najkrótsza droga do dwóch najpopularniejszych chorób, z jakimi boryka się wiele współczesnych dziewcząt i kobiet: anoreksji i bulimii.

Ponadto przyczyną zaburzeń są depresja, silne przeżycia takie jak ból, stres, samotność, niska samoocena, a towarzyszącymi czynnikami są inne uzależnienia od narkotyków, alkoholu a nawet seksu. Do nietypowych objawów chorób związanych z odżywianiem należą działania autodestrukcyjne jak na przykład okaleczanie swego działa. Typowymi symptomami dla bulimii jest początkowo objadanie się a wręcz obżeranie, po czym następuje prowokowanie wymiotów, związane z wyrzutami sumienia. Z kolei typowe anoretkyczne zachowania to odmowa jedzenia, ukrywanie niezjedzonych porcji żywności, przekonanie, że posiłki są zatrute, notoryczne głodzenie się oraz stany lękowe i objawy depresji.