Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Mitomania

Leczenie patologicznego kłamstwa

Kłamstwo także może stać się nałogiem. Jego występowanie to oznaka poważnej choroby, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie osobie chorej a chyba jeszcze bardziej szkodzi jej otoczeniu: rodzinie i najbliższym znajomym. Zwana inaczej mitomanią lub pseudologią jest patologiczną skłonnością do niemówienia prawdy, zatajania faktów oraz opowiadania historii nieprawdziwych- wymyślonych, stworzonych przez mitomana i na jego własne potrzeby.

Takie osoby najczęściej poprzez zmyślone opowieści kreują swój pozytywny wizerunek. Patologia w tym wypadku polega na tym, iż osoba chora sama nie umie odróżnić prawy od stworzonego przez siebie kłamstwa. Inaczej niż, gdy mamy do czynienia ze zwykłym kłamstwem kiedy kłamca doskonale zdaje sobie sprawę, że to co mówi jest nieprawdą. Fantazje tworzone przez patologicznych kłamców pociągają ich coraz bardziej w świat, którego sami nie rozumieją a który sami wykreowali, brnąc coraz dalej raz potwierdzając, raz zaprzeczając temu co mówili wcześniej.

Mitomanami są osoby o cechach psychopatycznych oraz o usposobieniu histerycznym, rozchwiane emocjonalnie i popadające w zmienne nastroje. Chcą one zwrócić na siebie uwagę lub też sprawić komuś przykrość czy wręcz wyrządzić krzywdę swoim kłamstwem. Olbrzymim krokiem w kierunku leczenia osoby uzależnionej od kłamstwa jest podobnie jak w przypadku uzależnienia od komputera i Internetu, uświadomienie sobie przez nią samą istnienia problemu, tego iż jej opowieści nie są akceptowane przez otoczenie.

Pewnie nie od razu taki człowiek zda sobie sprawę, że to co mówi jest nieprawdą. Następnie konieczna jest wizyta u psychologa, który wyjaśni co leży u podstaw patologicznego kłamstwa. W leczeniu najważniejszy jest dobór odpowiedniej terapii oraz poważne szczere rozmowy z chorym: dlaczego stara się on zastępować realne życie fantastycznymi i zmyślonymi historiami. Należy za wszelką cenę starać się przywrócić mitomana do życia w rzeczywistości, jeśli powodem tkwienia w kłamstwie jest choroba psychiczna być może potrzebne będzie włączenie leczenia farmakologicznego.