Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pracoholizm- jak go leczyć?

Jak rozpoznać i wyleczyć pracoholika

Jeszcze jakiś czas temu mało, kto zdawał sobie sprawę z istnienia nałogu, jakim jest pracoholizm. Zwykle nie pałamy entuzjazmem, kiedy musimy wcześnie rano zrywać się z łóżka i biec do pracy. Ponadto wielu z nas obowiązki domowe kojarzą się z przykrą koniecznością a lepszym pomysłem jest spędzenie czasu przed telewizorem lub komputerem. Mimo to coraz więcej osób zdradza objawy uzależnienia od pracy.

Nic nie byłoby w tym złego, że ktoś uwielbia pracować od rana do wieczora, gdyby nie fakt, iż owym zachowaniom towarzyszy stres, wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne, co w konsekwencji jest ogromnie destrukcyjne dla organizmu. Co więcej w kraju, gdzie odnotowano pierwsze przypadki tego rodzaju patologii, miały miejsce przypadki śmierci, wywołanej właśnie przepracowaniem. Ponadto z powodu manii pracoholika cierpią jego najbliżsi : mąż, żona, dzieci, przyjaciele, którzy zniknęli już z pola widzenia. Człowiek taki zdradza pewne objawy chorobowe swoim zachowaniem.

Należą do nich: notoryczne mówienie oraz myślenie o pracy, nieumiejętność dostrzegania innych obszarów życia, ciągłe zostawanie po godzinach w miejscu zatrudnienia, wykonywanie obowiązków pracowniczych kosztem snu i stawianie spraw zawodowych na pierwszym miejscu. Pracoholik nie umie cieszyć się czasem wolnym, gdy go ma czuje wyrzuty sumienia, że nie pracuje, nie znajduje chwili dla rodziny, swego hobby, ciągle się gdzieś spieszy, sam wykonuje zadania, które mógłby zlecić innym, z obawy, że wykonają je źle. Poza tym osoba taka jest pochłonięta każdą czynnością w pracy i to bez reszty, nie traci kontaktu z firmą, ponieważ uważa, że mogłoby jej to zaszkodzić.

Konsekwencjami tego wszystkiego są choroby serca, nerwice, wrzody żołądka, utraty przytomności a także zawały. Jeśli więc uda się już zdiagnozować podstępny nałóg, trzeba go leczyć jak uzależnienie od hazardu czy alkoholu. Niestety nie jest to łatwe, bo pierwszy krok musi uczynić sam pracoholik, który nie zauważa problemu. Potem konieczne jest wprowadzenie proporcji do swego życia, zmiana nawyków z pomocą najbliższych a nawet pomoc psychologa.