Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Narkotyki i dopalacze

Do czego prowadzi branie narkotyków i dopalaczy

Do niedawna jeszcze dopalacze były powszechnie dostępne i wiele osób korzystało z ich „dobrodziejstw”, nie zdając sobie sprawy, że są one uzależniające i poważnie mogą szkodzić zdrowiu. Po zbadaniu licznej grupy tych środków okazało się, że występują w nich naprawdę groźne dla życia substancje. Pod powszechnie używaną nazwą kryją się substancje psychoaktywne, mające na celu wywołanie jak największego efektu narkotycznego. Jednakże owe składniki dopalaczy mają niewiele wspólnego z narkotykami.

Rezultat jaki się osiąga stosując je ma być podobny jak po zażyciu narkotyku, ale poprzez zastosowanie nieco bardziej prymitywnych substancji. Należą do nich środki pochodzenia roślinnego: susze, kadzidełka, środki syntetyczne jak halucynogeny i stymulanty. Pozornie niewinne pigułki zamiast wprowadzać w zabawowy nastrój i stan rozluźnienia mogą powodować: nudności, bóle głowy, stany lękowe, drgawki, problemy z oddychaniem, urojenia, ataki szału, wysoką gorączkę, wymioty, biegunkę, śpiączkę a nawet doprowadzać do śmiertelnego zatrucia organizmu.

Nawet jeśli początkowo nie pojawiają się żadne objawy lub tylko niektóre z nich po dłuższym przyjmowaniu dopalacze mogą powodować schizofrenię, dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego a nawet przyczyniać się do wystąpienia marskości wątroby. Tak samo jak chorzy na zaburzenia odżywiania narkomanii oraz stosujący dopalacze początkowo nie odczuwają ich destrukcyjnego działania, jakie z czasem odbija się poważnie na ich zdrowiu.

Z kolei w narkomanię można popaść jak uważają badacze problemu, już po 1-2 dwukrotnym zażyciu narkotyku, tak więc próbując nigdy nie ma się pewności czy nie dojdzie do uzależnienia. Szybkość i sposób uzależniania się zależą od rodzaju stosowanych używek narkotycznych. Są tak zwane miękkie narkotyki: marihuana oraz narkotyki stymulujące: amfetamina i twarde – opioidy do których należą heroina, kodeina, morfina. Każde z nich wywołują inne skutki i na pewno są silnie i szybko uzależniające.