Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czy kawa to narkotyk?

Czy kawa jest narkotykiem?

Kawa jest używką i co do tego nie ma wątpliwości, jednakże traktowana jest jako nieodzowny na co dzień napój pokrzepiający, dodający energii i wywołujący miłe doznania, samym już zapachem. Wywar sporządzony z jej ziaren w postaci mielonej lub też rozpuszczalnej pity jest przez rzesze ludzi na całym świecie i chyba mało kto zastanawia się na co dzień, czy może ona tak jak narkotyk uzależniać? Wiele osób twierdzi, że są od niej uzależnieni, ponieważ nie wyobrażają sobie rozpoczynać dnia bez niej a potem jeszcze w ciągu dnia zdarza się wypić dwie lub trzy filiżanki dla lepszego samopoczucia.

Jeśli umawiać się z koleżanką na plotki to tylko przy kawie, rano niektórych obudzić jest w stanie tylko mocna kawa, u fryzjera, na ważnym spotkaniu, w przerwie- kawa. Jest wszechobecna w życiu wielu z nas a ci co jej nie lubią, pozostają w stanowczej mniejszości. Może zatem warto zastanowić się, skoro jest się wielbicielem czarnego naparu, czym on tak naprawdę jest i jakie są konsekwencje jego spożywania.

Kawa to nie inaczej jak ziarna kawowca, poddawane po zebraniu suszeniu i paleniu aż w końcu trafiają do sprzedaży lub też obróbki po której otrzymuje się zmielony proszek albo też kawę zliofilizowaną czyli rozpuszczającą się w wodzie. Zawiera ona kofeinę, bez której pewnie nie byłaby tak cenna i pożądana. Kofeina jest sprawcą tego, że czujemy się naładowani energetycznie po wypiciu kawy, ponadto polepsza koncentrację i pamięć krótkotrwałą, przyspiesza metabolizm. Jednakże prócz dobroczynnych oddziaływań ma także negatywny wpływ, który związany jest z nadużywaniem kawy.

Jak wiadomo wszystko w nadmiarze szkodzi i kiedy mowa o spożywaniu zbyt dużej ilości tego napoju to jest to nałóg. Nałogowe picie kawy, w ilościach większych niż zalecane powoduje nerwowość, rozdrażnienie, zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób sercowych oraz istnieją dowody że pijąc duże ilości kawy trudniej rzucić palenie. Zatem warto kontrolować ile filiżanek kawy dziennie sobie serwujemy i reagować kiedy kusi nas aby zaparzyć sobie kolejną nadprogramową, bo ona wcale nie pobudzi a wręcz odwrotnie może powodować senność.